Plzeň, May 05,2017 -- Slavnosti Svobody 2017

Camp Raiders už tradičně vyrostl na prostranství před muzeem Generála Pattona v Plzni (Patton Memorial Pilsen). V rámci květnových slavností svobody ho zde vystavěli vojáci druhé pěší divize ve spolupráci s B Company, 3-75th Ranger Regiment CZ, 10th Mountain Division (sk), 615th Military Police Co. (CZ) a 2/5 Marines Echo Company USMC Reenacted.

V rámci tábora vojáci drželi hlídkové služby, pomáhali s provozem muzea Gen. Pattona (Patton Memorial Plzeň), prováděli návštěvníky výstavou výstroje a výzbroje U. S. Army a U.S.M.C. či pomáhali dětem s překonáváním vojenské překážkové dráhy pro nejmenší. Jednotky byly vysílány také k podpoře 2nd Strike Cavalry regiment do prostoru Depo 2015, kde vojáci drželi služby jako překladatelé mezi americkými vojáky a návštěvníky z řad veřejnosti.

„Mezi zlaté hřeby Slavností Svobody bezesporu patřila stafáž při slavnostním položení květin u pomníku druhé pěší divize U.S. Army na Chodském náměstí, kterého jsme se zúčastnili společně s kluby Tommy & Yankee (9IR, 2ID) a 2/5 Marines Echo Company,“ ríká velitel jednotky 2LT Milan Laube a vyvětluje: „Možná se bude zdát, že USMC u pomníku druhé pěší divize nemá co dělat, ale opak je pravdou. Jak připomněl veterán Earl Ingram (38IR, 2ID), v době založení, od kterého letos uplyne sto let, byla divize složena ze dvou praporů USMC a dvou praporů armády.“

Bezesporu největší nasazení vojáků z Camp Raiders si ale vyžádalo zajišťování bezpečnosti při operaci „Convoy of Liberty“, tradiční přehlídky vojenských historických vozidel na Klatovské třídě. „Příslušníci 615th Military Police Company se zhostili nelehkého úkolu udržení pořádku při startu konvoje, zbytek vojáků pak zajišťoval náměstí pro příjezd vozidel s veterány,“ komentuje SGT Černý, který měl organizaci celé akce pod palcem. „Jako vždy Oslavy prověřily naši připravenost, kooperaci i vůli něco dokázat. Já věřím, že se lidi na náš tábor přišli rádi podívat a že příští rok dorazí opět. Připravujeme totiž celkem převratnou změnu expozice,“ dokončuje SGT Černý.