Commanding Officer

MAJ Radek Syka, R.

BIO

Major Syka slouží od roku 1990, kdy začínal s moderním reenactingem a airsoftem, který do naší republiky teprve začal pronikat. Poměrně záhy se stal velitelem 25.pěší divize (VN) a své ostruhy si vydobyl i u 101. a 82. výsadkové divize. V roce 2001 pak spoluzakládal 2nd Infantry Division Airsoft, USAREUR(cz) a posléze i KVH JTF Raiders. Zabývá se ale také historií, je spoluzakladatelem legendární 26. pěší divize (WWII), členem 16. obrněné divize (WWII) a 1. pěší divize (WWI). Zároveň je členem Second Indianhead Association (USA), 16th armored division Association (USA) a Veterans of Foreign Wars association (USA). V současné době je nejen velitelem 2ID(A), ale i velitelem uskupení USAREUR(cz)

„Čeho si nesmírně cením je to, že během dlouhé doby, kdy se věnuji reenactingu, jsem měl možnost formovat desítky mladých lidí, z nich mnozí dnes pracují na vedoucích pozicích, či jsou vojáky AČR. Zároveň jsem hrdý na naši obecně prospěšnou činnost, CSR v rámci reenactmentu, která mě přesvědčuje o tom, že dobří lidé stále žijí,“ říká CPT.

Major je nositelem řady výkonnostních ocenění i vyznamenání. Mezi nejvýznamnější patří Legion of Merit, který obdržel za příkladné vedení USAREUR(cz) nebo Bronze Star Medal, kterou symbolicky obdržel za své nasazení v reenactmentu z rukou amerických vojáků.

Na závěr major dodává: „Řídím se několika citáty nebo hodnotami, chcete-li. Zde jsou:
- Chovejme se k druhým tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám (Army Values)
- Den, ve kterém jsem se nedozvěděl nic nového považuji za ztracený (W. Churchill)
- Bůh jednal nesprávně, když neurčil lidské pitomosti žádné hranice, ale moudrosti vymezil pouze velmi malý prostor (K. Adenauer)
- Vím, že nic nevím (Sókratés)
- Improvizovat, adaptovat, překonávat (GySGT Highway)“

back to top