Commanding Officer

MAJ Radek Syka, R.

BIO

Major Syka slouží od roku 1990, kdy začínal s moderním reenactingem a airsoftem, který do naší republiky teprve začal pronikat. Poměrně záhy se stal velitelem 25.pěší divize (VN) a své ostruhy si vydobyl i u 101. a 82. výsadkové divize. V roce 2001 pak spoluzakládal 2nd Infantry Division Airsoft, USAREUR(cz), kde byl dvě volební obdobé vrchním velitelem, a posléze i KVH JTF Raiders. Zabývá se ale také historií, je spoluzakladatelem legendární 26. pěší divize (WWII), členem 16. obrněné divize (WWII) a velitelem 1. pěší divize (WWI). Zároveň je členem Second Indianhead Association (USA), 16th armored division Association (USA) a Veterans of Foreign Wars association (USA). V současné době je nejen velitelem 2ID(A), ale i velitelem uskupení USAREUR(cz)

„Čeho si nesmírně cením je to, že během dlouhé doby, kdy se věnuji reenactingu, jsem měl možnost formovat desítky mladých lidí, z nich mnozí dnes pracují na vedoucích pozicích, či jsou vojáky AČR. Zároveň jsem hrdý na naši obecně prospěšnou činnost, CSR v rámci reenactmentu, která mě přesvědčuje o tom, že dobří lidé stále žijí,“ říká MAJ.

Major je nositelem řady záslužných ocenění i vyznamenání. Mezi nejvýznamnější patří Legion of Merit, který obdržel za příkladné vedení USAREUR(cz) nebo Bronze Star Medal, kterou symbolicky obdržel za své nasazení v reenactmentu z rukou amerických vojáků.

Na závěr major dodává: Pokud chceme být úspěšní, musíme myslet „out of box“. Řídím se citátem od GySGT Highwaye: Improvizovat, adaptovat, překonávat!

back to top